itekst.pl
PORADNIK BLOGERA
PISZ, ZACIEKAWIAJ, ZARABIAJ
STRONA GŁÓWNA   PORADY   NARZĘDZIA   ZARABIANIE  
Zawartość bloga: uniwersalna czy tematyczna? Nie ma to znaczenia
9 sierpnia 2016 r.  /  Porady

To, o czym chcemy pisać, nie ma znaczenia w kontekście podjęcia decyzji o tym, że zaczynamy prowadzenie bloga. Zasada jest jedna: piszemy o tym, co nas interesuje, co znamy i rozumiemy lub w czym możemy być pomocni. Nikt się nie obrazi, jeśli stworzymy kolejnego bloga o wszystkim, ponieważ odbiorców takiej twórczości jest bez liku. Natomiast gdy zdecydujemy się na prowadzenie bloga tematycznego, mamy szansę zostać ekspertami w danej dziedzinie.

O czym pisać? To jedno z pierwszych pytań i wątpliwości początkującego blogera. Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta: o czymkolwiek. Internet jest szeroki i są w nim ludzie, którzy interesują się każdą dziedziną życia. Nie ma więc obaw, że trafimy na niezrozumienie lub że będziemy narzekali na brak czytelników. To, co zależy od naszego sukcesu, to nie tematyka, tylko samodyscyplina w prowadzeniu naszego blogowego projektu.

Gdyby liczyć powodzenie bloga liczbą czytelników, z pewnością tematyka niszowa może liczyć na mniejsze grono czytelników niż pisanie tekstów na różne tematy. Z kolei brak tematyczności powoduje, że nasz blog staje się jednym z wielu podobnych, przez co stajemy w szranki z liczniejszą konkurencją, co podcina nam statystykę odwiedzin.

Z praktycznego punktu widzenia wybór tematyki jest więc nieistotny. Piszmy o tym, co nas interesuje i z czym związana jest nasza aktualna ochota na pisanie. W internecie nasze możliwości są nieograniczone. Gdy nastąpi chwila refleksji, zawsze można zmienić tematykę lub rozpocząć prowadzenie dwóch blogów równolegle: ogólnego i tematycznego.Poradnik Blogera - profesjonalnie o blogowaniu