itekst.pl
PORADNIK BLOGERA
PISZ, ZACIEKAWIAJ, ZARABIAJ
STRONA GŁÓWNA   PORADY   NARZĘDZIA   ZARABIANIE  
Własny blog czy platforma blogowa?
2 stycznia 2017 r.  /  Porady

Wybór miejsca w którym zaczniesz blogować nie ma większego znaczenia. Najważniejsze to zacząć pisać i być w tym systematycznym, a to największy krok do sukcesu. Warto jednak znać trzy sposoby rozpoczęcia blogowania: od gotowego, przez samodzielny, po całkowicie autorski.

Platforma blogowa

Gdy zaczynasz blogowanie, najprostszą opcją jest założenie bloga na jednej z dostępnych platform blogowych. Może to być Blogger czy blogi Onetu. Ich zaletą jest możliwość uruchomienia jednym kliknięciem.

Największą wadą jest fakt, że w istocie nie jest to fizycznie twój blog. Teksty są twoje, ale cała reszta: domena, wygląd, możliwość modyfikacji czy zamieszczania reklam to już decyzja właściciela platformy. W zamian za to, że uruchamiasz bloga bezkosztowo jednym kliknięciem, oddajesz właścicielowi platformy decyzyjność we wszystkich pozostałych kwestiach. Może się nawet okazać, że decyzją właściciela twój blog zostanie w przyszłości zamknięty i nie będziesz mieć na to żadnego wpływu.

Własny blog, oparty na gotowcu

Dlatego ja zawsze polecam założenie własnego bloga według zasady: własna domena, własny serwer, własne oprogramowanie. Domena to koszt 50 zł rocznie. Serwer na początek można znaleźć w cenie 40 zł na rok. Oprogramowanie jest darmowe: Wordpress lub inne darmowe pakiety do stawiania blogów. Instalacja całości zajmie kilkanaście minut, a gdy ktoś robi to po raz pierwszy, w sieci jest pełno poradników, które wytłumaczą, co i jak.

Posiadanie własnego bloga to pełna decyzyjność, ale i odpowiedzialność za to, co robimy. Jego rozwój zależy tylko od nas. Pamiętajmy jednak, że gdy nastąpi jakaś awaria, to my mamy problem i musimy wtedy poświęcić czas na naprawianie strony.

Własny blog w oparciu o autorskie skrypty

Uruchamianie bloga w oparciu o gotowy pakiet typu Wordpress ma tę zaletę, że możemy to zrobić szybko. Wadą jest to, że w celu postawienia prostego bloga korzystamy z kombajnu, którego 99% funkcji nie wykorzystamy, a których obecność może nam przeszkadzać na dalszych etapach rozwoju bloga.

Jeśli znamy język PHP i potrafimy tworzyć interaktywne strony HTML, możemy spróbować sami stworzyć oprogramowanie do bloga. Ewentualnie można poprosić kogoś o pomoc, nawet jeśli będzie to pomoc płatna. Jeżeli zdecydujemy się na autorski projekt bloga, mamy nad nim pełną kontrolę i będzie on w pełni skrojony pod nasze potrzeby.Poradnik Blogera - profesjonalnie o blogowaniu