itekst.pl
PORADNIK BLOGERA
PISZ, ZACIEKAWIAJ, ZARABIAJ
STRONA GŁÓWNA   PORADY   NARZĘDZIA   ZARABIANIE  
Ważna sprawa: nie zanudzaj
4 listopada 2016 r.  /  Porady

Na pewno znasz tę historię, bo przerabiałeś ją nie raz. Czytasz jakiegoś bloga, czytasz, czytasz i nagle... budzisz się rano z głową na klawiaturze! To oczywiście żart, ale prawda jest taka, że ciekawy tekst nigdy nie zanudzi czytelnika, a kiepski wywoła olbrzymie znużenie.

Większość tekstów blogosfery to niestety przeciętnej jakości teksty, których często wprost nie da się czytać. Autorzy amatorskich blogów nie mają bowiem warsztatu, by zaciekawić czytelnika i sprawić, by ten wrócił po nowe teksty. Co gorsza, niektórzy twórcy nie mają w ogóle świadomości, że piszą w sposób nudny i przewidywalny. To jak w normalnym życiu, gdzie zawsze znajdzie się ktoś, kto opowiada wciąż ten sam dowcip, w dodatku nieśmieszny, nie wiedząc że zanudza towarzystwo

Jeden temat

Zanim siądziesz do pisania, pomyśl, o czym będzie twój tekst. Niech nie będzie to chaotyczne przelewanie myśli na papier. Wybierz jeden temat. Ten który chodzi ci po głowie i z którym związane są przemyślenia, którymi chcesz się podzielić. Przemyślenia podziel na kilka punktów. Na przykład jeśli byłeś w kinie na fajnym filmie, tematem będzie jego mini recenzja, a przemyśleniami: najciekawszy moment, ogólne wrażenia, ocena. Trzymaj się takiego schematu i dbaj, by sąsiednie elementy nie były do siebie podobne.

Nie zanudzaj

Pisz krótko i rzeczowo. Wielu blogerów lubi rozpisywać się w prostej sprawie, czym zniechęca czytelników. Klasyczne lanie wody warto zastąpić zwięzłym tekstem. Naprawdę nic się nie stanie, jeśli tekst składający się z 10 długich akapitów skróci się do 3-4.

Wymyślaj nowe tematy

Nie pisz ciągle o tym samym. Jeśli na blogu opisujesz technologiczne gadżety, nie pisz w kółko o smartfonach. Wyszukaj coś nowego, ciekawego lub podpatrz u innych. Może to być zmechanizowany dron z kartki papieru lub breloczek z funkcją termometru. Ma być ciekawie i różnorodnie.

Ratuj się sposobem

Aby przełamać monotonię, wymyślaj nowe formuły tekstów. Zamieszczaj swoje felietony na zmianę z opiniami, cytatami i filmami z serwisu Youtube.

Rób wszystko, by czytelnik nie zasnął podczas lektury twojego bloga. Niech zaśnie u twojej konkurencji, ale nigdy nie ma prawa zrobić tego u ciebie.Poradnik Blogera - profesjonalnie o blogowaniu