itekst.pl
PORADNIK BLOGERA
PISZ, ZACIEKAWIAJ, ZARABIAJ
STRONA GŁÓWNA   PORADY   NARZĘDZIA   ZARABIANIE  
Warsztat pisarski, do którego powinieneś dążyć
7 kwietnia 2018 r.  /  Porady

Jeśli piszesz, musisz dbać o swój warsztat i mieć szacunek do czytelnika. Pisz tak, aby nie robić błędów i nie zanudzać. Nie rozwijaj tematu w nieskończoność. Pracuj tak, aby twoi czytelnicy mogli się dobrze u ciebie bawić.

Nie rób błędów językowych

To podstawowa zasada. Zasady ortografii musisz mieć w jednym palcu. W drugim umiejętność gramatycznego formułowania zdań. Jeśli będziesz popełniać liczne błędy, większość ludzi zrezygnuje z czytania już po pierwszych zdaniach i nigdy nie wróci.

Nie pisz zbyt długich tekstów

Wiem, że lubisz pisać i często się w tym zapominasz. Ale musisz szanować czas czytelnika, który statystycznie lubi krótsze teksty. Zwróć uwagę na dane analityczne twojego bloga. Wynika z nich, że im dłuższy tekst, tym mniejszy średni czas spędzony na jego czytaniu. To znaczy, że im dłuższy tekst napiszesz, tym rośnie liczba osób, które przestaną czytać w połowie.

Bądź sobą

Ludzie nie lubią udawania. Jeśli nie jesteś profesjonalistą w dziedzinie, w której zabierasz głos, nie udawaj, że nim jesteś. Nie feruj wyroków, nie bądź zbyt pewny siebie. Jako bloger jesteś zwykłym człowiekiem, który dzieli się z czytelnikiem swoim punktem widzenia. Jeśli już to robisz, niech to będzie nieudawane.

Bądź pozytywny

Niektórzy lubią wkładać przysłowiowy kij w mrowisko i wdawać się ostre dyskusje. To jest jedna z metod zdobycia popularności, ale nie zdobędziesz w ten sposób wiernych czytelników. Ludzie lubią czytać kontrowersyjne rzeczy, ale utożsamiają się z treścią, a nie autorem. Jeśli stawiasz na efekt długofalowy i chcesz się dobrze kojarzyć jako autor, pisz pozytywnie, a jeśli kogoś lub coś krytykujesz, rób to z sympatią.

Unikaj zdań wielokrotnie złożonych

To jeden z ewidentnych błędów warsztatu pisarza. Jeśli nie masz odpowiedniego wyczucia i wyrobionych nawyków, pisz zdaniami prostymi. Zdania złożone, jeśli już, ograniczaj do dwóch, połączonych spójnikiem. Nie twórz zdań wielokrotnie złożonych, na których czytelnik zgubi się, tracąc wątek. Unikaj wtrąceń w nawiasach.

Nie lej wody

Pisz o konkretach. Jeśli masz mało do powiedzenia w temacie, lepiej będzie, jeśli umieścisz wpis składający się z kilku zdań, niż z kilkudziesięciu, wypełniony ozdobnikami i nic nie wnoszącymi wtrąceniami.Poradnik Blogera - profesjonalnie o blogowaniu