itekst.pl
PORADNIK BLOGERA
PISZ, ZACIEKAWIAJ, ZARABIAJ
STRONA GŁÓWNA   PORADY   NARZĘDZIA   ZARABIANIE  
Twórz teksty, które można skanować wzrokiem
12 maja 2018 r.  /  Porady

Tekst w formie zbitki zdań nie zachęci do lektury nawet najwierniejszego czytelnika. Jeśli piszesz, zadbaj o prawidłowy "rytm" prezentacji tekstu. Osoba czytająca skanuje go wzrokiem, czekając na wyraźnie oznaczone pauzy i wyróżnienia. Nie jest do tego potrzebna tajemna wiedza, wystarczy kilka prosty tricków.

Dziel tekst na akapity

Jeden akapit to kilka, góra kilkanaście zdań, oddzielony od sąsiednich akapitów wyraźnym odstępem o wysokości jednego pustego wiersza. Dobry tekst blogowy może składać się z 4-5 takich akapitów. Rozdzielenie ich od siebie zagwarantuje minimum estetyki prezentacji tekstu i ułatwi jego czytanie.

Stosuj nagłówki

Rób dokładnie tak, jak zrobiłem w tekście, który właśnie czytasz. Jeśli dzielisz swoje myśli na etapy (akapity), oznacz je pogrubionymi nagłówkami, oczywiście tylko wtedy, gdy jest to możliwe. Tu każdy z akapitów skupia się na nieco oddzielnym zagadnieniu, więc ładnie jest opatrzyć je nagłówkami.

Używaj wypunktowań

Jeśli podajesz serię technicznych danych, takich jak liczby czy procenty, użyj do tego wypunktowania. Zamiast wymieniać parametry w formie zdania wielokrotnie złożonego, wypisz je jeden pod drugim w formie wykropkowanej listy.

Obrazki pod tekstem, a nie obok

To ważne, by zdjęcie czy ilustracja była kolejnym elementem akapitu, a nie ozdobnikiem wstawionym obok, który jest oblewany przez tekst. Zdjęcie powinno być równoprawną częścią wpisu jak akapit tekstu, musi być duże (na szerokość szpalty) i czytelne, dlatego unikaj miniaturek.Poradnik Blogera - profesjonalnie o blogowaniu