itekst.pl
PORADNIK BLOGERA
PISZ, ZACIEKAWIAJ, ZARABIAJ
STRONA GŁÓWNA   PORADY   NARZĘDZIA   ZARABIANIE  
Stwórz stronę "o mnie" w odpowiednim momencie życia bloga
3 czerwca 2016 r.  /  Porady

Blog to miejsce mające osobisty charakter, gdzie jesteś jedynym gospodarzem nawet wtedy, gdy nie podpisujesz się pod swoimi tekstami. Między tobą a czytelnikami tworzy się więź i siłą rzeczy każdy czytający chciałby się czegoś o tobie dowiedzieć. Warto więc przedstawić swoją osobę, tworząc podstronę "o mnie".

Na wstępie spore zaskoczenie: strona "o mnie" jest w czołówce najczęściej czytanych tekstów na blogu. Okazuje się, że czytelników bardzo interesuje kto jest autorem bloga, zwłaszcza że wszystkie wpisy zawierają jego subiektywne opinie, stąd tym większa ciekawość wśród czytających.

Stworzenie strony "o mnie" jest więc dobrym zwyczajem prowadzenia bloga i wyjściem naprzeciw oczekiwaniom czytelnika. Nie musisz jednak tego robić w momencie, gdy zaczynasz blogowanie. Jeśli zrobisz to na samym początku - w porządku. Ale nic się nie stanie, gdy taki tekst opublikujesz w przyszłości, gdy blog będzie miał już jakąś renomę i odwiedzalność - tym większe wrażenie i zaskoczenie wywołasz.

Podstrona "o mnie" nie musi być specjalnym, wyseparowanym miejscem na blogu. Polecam stworzenie jej jako kolejnego tekstu, na równi z innymi, które tworzysz. Niech pojawi się nagle pomiędzy wpisami na dowolny temat i możesz ją zatytułować dowolnie. Zamiast "o mnie" wpisz na przykład "Kim jestem i dlaczego zdecydowałem się stworzyć tego bloga". Taki tekst warto oddzielnie podlinkować w honorowym miejscu strony, najlepiej w górnym pasku nawigacji. W drugim kroku możesz rozważyć dodanie linku do tej strony pod każdym publikowanym tekstem, na zasadzie: sprawdź kim jest autor powyższego wpisu.

Co zawrzeć na stronie "o mnie"? Co chcesz, ale nie zanudzaj czytelnika. Przedstaw to, co może być interesujące. Pomiń dane osobowe, nie pisz o szkołach, które kończyłeś. Napisz czym się interesujesz, dlaczego stworzyłeś swojego bloga i co chcesz osiągnąć.

Najlepiej jeśli opis swojej osoby powiążesz z tym, co czytelnicy znają z twoich tekstów. Ludzie którzy tu zajrzą nie chcą bowiem czytać twojej biografii. Twoich czytelników interesuje brakujący element układanki, czyli dopasowanie swojego wyobrażenia o autorze do tego, co dotychczas mogli przeczytać spod jego ręki.

Na podstronie "o mnie" koniecznie zamieść kontakt do siebie, najlepiej mailowy. To zaprocentuje w przyszłości.Poradnik Blogera - profesjonalnie o blogowaniu