itekst.pl
PORADNIK BLOGERA
PISZ, ZACIEKAWIAJ, ZARABIAJ
STRONA GŁÓWNA   PORADY   NARZĘDZIA   ZARABIANIE  
Sprawne pisanie tekstów z pomocą metody paragrafowej
8 marca 2016 r.  /  Porady

Jeśli masz do rozpisania tekst, ale nie wiesz jak się za niego zabrać - rozpisz go i zrób plan. To świetna metoda także dla wypalonych blogerów, którzy wiedzą, co chcą napisać, ale nie mogą zacząć.

Czysta kartka

Na początek weź kartkę. Na górze napisz temat tekstu, ale nie zastanawiaj się długo co tam umieścić. Po prostu wpisz wersję roboczą, nawet gdyby to miał być jeden niewiele mówiący wyraz. Jeśli i z tym masz problem, wpisz kilka kropek.

Ponumeruj

Niżej jeden pod drugim wypisz numery od 1 do 5. Przy każdym będziesz robił zapiski, więc rozłóż je na kartce tak, by zachować między nimi odstępy. Po prostu dzielisz kartkę na 5 ponumerowanych części, gdzie każdy odpowiada jednemu akapitowi twojego przyszłego tekstu.

Rozpisuj

Teraz usiądź do wybranego akapitu i pomyśl, co chcesz w nim zawrzeć. Nie zmuszaj się do formułowania docelowych zdań. Zrób burzę mózgu i wypisuj od kropek - nawet chaotycznie - co myślisz na dany temat. Jeśli tematem tekstu jest film, który cię zaciekawił, a akapit nad którym pracujesz to "wrażenia" - wypisuj dosłownie to, co oddają twoje emocje. I tak przy każdym z pięciu punktów.

Na koniec otrzymasz kartkę z jasno określonym tematem oraz rozpisanymi informacjami dla 5 akapitów z osobna. Spójrz teraz na to chłodnym okiem i zastanów się, czy to co napisałeś pasuje do tematu. Jeśli nie - wykreśl to co nie pasuje i ewentualnie dopisz coś nowego.

Odczekaj

Nie spiesz się. Nie musisz wszystkiego zrobić jednego dnia. Możesz mieć 100 pomysłów na tekst i 100 stworzonych w ten sposób kartek. Trzymaj je blisko siebie (biurko, plecak) i systematycznie zaglądaj. Rozpisywanie planu na kartce to jeden z najlepszych motywatorów, który złamie największego lenia. Praca z długopisem i kartką jest po prostu przyjemna. Planowanie również.

Jeśli czujesz, że tracisz wenę, przepisz kartkę jeszcze raz, tym razem na czysto, bo na pewno jest na niej wiele skreśleń. Robiąc to będziesz jeszcze bliżej tekstu.

Po pewnym czasie weź kartki do ręki i oceń, którą chciałbyś zamienić na docelowy tekst. Nie spiesz się, nie rób nic na siłę. Podejdź do tematu tylko wtedy gdy ocenisz, że twój plan jest w pełni rozpisany i nic więcej do niego nie dopiszesz.

Napisz

Mając przygotowaną kartkę włącz edytor tekstu i pisz tekst zgodnie z planem. Zacznij od tytułu, a potem od dowolnego akapitu. Pamiętaj, że pięć akapitów to wystarczająca ilość, aby stworzyć dobry tekst na potrzeby bloga.

Trzymając się konwencji pisania o filmie, twój pierwszy akapit z pewnością będzie wstępem z informacjami o tym, co to za film i dlaczego zdecydowałeś się go obejrzeć. Drugi akapit to informacje o samym filmie: gatunek, aktorzy, reżyseria. Trzeci akapit to streszczenie fabuły. Czwarty to twoje wrażenia po projekcji, gdzie opisujesz grę aktorską i najciekawsze rzeczy, które dostrzegłeś na ekranie. Piąty akapit to podsumowanie, gdzie decydujesz, czy polecić film swoim czytelnikom.

Każdy z akapitów tworzysz na podstawie podpunktów, które wypisałeś na kartce. Dlatego ważne jest, by plan pisany długopisem był jak najbardziej obszerny. Im więcej wypiszesz tam rzeczy, tym łatwiej ci będzie stworzyć końcowy artykuł. Powodzenia!Poradnik Blogera - profesjonalnie o blogowaniu