itekst.pl
PORADNIK BLOGERA
PISZ, ZACIEKAWIAJ, ZARABIAJ
STRONA GŁÓWNA   PORADY   NARZĘDZIA   ZARABIANIE  
Pisz składnie i dbaj o poprawną pisownię, ale nie bądź nadgorliwy
12 kwietnia 2016 r.  /  Porady

Pisanie tekstów z dbałością o poprawność językową to jedna z najważniejszych powinności blogera. Znajomość gramatyki i ortografii to po prostu nieodłączny element warsztatu. Nie można jednak być w tej sztuce nadgorliwym i wstrzymywać publikacji tekstu.

Ten etap przechodzi każdy bloger. Każdy tworzony tekst musi być dopracowany, zanim ujrzy światło dzienne. Punkt pierwszy: merytoryka jest najważniejsza. Bez niej tekst będzie niczym. Punkt drugi: dopracowana estetyka, którą psują błędy językowe. Punkt trzeci: publikacja.

Nie byłoby problemu gdyby nie przerwa czasowa, która często pojawia się między drugim i trzecim punktem. Tekst nie może wyjść z ciągłej fazy poprawek, przez co opóźnia się jego publikacja. Mimo że jest merytorycznie gotowy by trafić do czytelnika, autor wielokrotnie go przegląda w poszukiwaniu błędów językowych.

Zdarza się, że tekst jest wysyłany do znajomych, z prośbą o znalezienie błędów. Czasem nawet do profesjonalnej korekty lub osoby, która słynie z dbałości o polski język. Tam tekst czeka długie dni, a nawet tygodnie, zanim wróci poprawiony.

To błąd. Raz napisany tekst należy opublikować niezwłocznie. Ludzie są wrażliwi na niedoskonałości językowe czytanych tekstów, ale nie wybaczają również opóźnień i nieregularnych publikacji.

Wpis blogowy to także nie książka, której po wydrukowaniu nie da się poprawić. Tekst zamieszczony na blogu można poprawić w przyszłości. Mogą w tym pomóc znajomi lub zaprzyjaźnieni korektorzy, ale nie może to wstrzymywać publikacji.

Wyłapywanie błędów językowych to również pasjonujące zajęcie części twoich czytelników. Wśród nich znajdzie się niejeden, który po znalezieniu błędu napisze o tym w komentarzu lub poinformuje cię mailem. Część z nich okraszona będzie złośliwościami pod adresem twojego warsztatu. Nie przejmuj się tym, tylko podziękuj za zgłoszenie błędów i szybko nanieś poprawki w tekście.

Perfekcjonizm jest twoim wrogiem. Nie jesteś ani encyklopedystą, ani nagradzanym pisarzem, ani pracownikiem poczytnej, opiniotwórczej gazety. Masz prawo popełniać błędy, które tobie, jako blogerowi, przydadzą tylko wiarygodności. Oczywiście musisz dbać o podstawową pisownię i rozwijać swój warsztat, ale daj swojemu tekstowi szansę i jak najszybciej go opublikuj, a poprawianiem zajmij się później.Poradnik Blogera - profesjonalnie o blogowaniu