itekst.pl
PORADNIK BLOGERA
PISZ, ZACIEKAWIAJ, ZARABIAJ
STRONA GŁÓWNA   PORADY   NARZĘDZIA   ZARABIANIE  
Jak wybrać nazwę domeny dla swojego bloga?
1 lutego 2018 r.  /  Porady

To bardzo trudne i jednocześnie zabawne zadanie, z jakim przyjdzie ci się zmierzyć. Nazwa strony i towarzyszący jej adres domeny zdefiniuje charakter bloga na zawsze, trafiając do zakładek czytelników, a przez wielu zostanie zapamiętana.

Są dwie szkoły mówiące o sposobie wyboru domeny. Pierwsza mówi, by adres bloga był związany tematycznie z zawartością. Według drugiej powiązanie z tematyką nie ma znaczenia, ważne by adres był łatwo zapamiętywalny i mógł w przyszłości zamienić się w produkt.

Zacznijmy od prostego przykładu: Pepsi. Jest to znana marka napoju. Ale czy nazwa bezpośrednio nawiązuje do tego, czym jest produkt? Nie. Albo "The Verge" (ang. "skraj") - czy kojarzy się z artykułami o technologiach? Też nie. A serwis o takiej domenie jest jednym z najpopularniejszych na świecie magazynów elektronicznych.

Z drugiej strony weźmy nazwę Gazeta. Jednoznacznie kojarzy się z materiałami tekstowymi i tak jest w istocie, gdy wejdziemy na adres gazety z końcówką "pl". Tak samo Money - serwis o finansach. Czy "Dziennik Internatów" - portal z wiadomościami dla tytułowych użytkowników internetu.

W obu przypadkach nie liczy się nazwa w sensie stricte, tylko to, co my, jako właściciele bloga, zrobimy z nazwą w przyszłości. Przywiązując się do charakterystycznej nazwy, związanej z treścią bloga, zaszufladkujemy się w określonej tematyce, nie zostawiając sobie pola do manewru w przyszłości, ale za to szybko zdobędziemy popularność dzięki nazwie. Przyjmując bardziej ogólną nazwę kierujemy szeroki przekaz do czytelników, co utrudni nam zbudowanie publiczności, ale pozwoli dowolnie manewrować losami bloga.

Podsumowując, jeśli chcesz prowadzić bloga o filmach, skup się na poszukiwaniu wolnej nazwy domeny typu "recenzjefilmow". A jeśli zamiast niszy chcesz bardziej wytworzyć miejsce, wybierz krótką, wpadającą do ucha nazwę, zupełnie niezwiązaną z kinem.Poradnik Blogera - profesjonalnie o blogowaniu