itekst.pl
PORADNIK BLOGERA
PISZ, ZACIEKAWIAJ, ZARABIAJ
STRONA GŁÓWNA   PORADY   NARZĘDZIA   ZARABIANIE  
iA Writer - świetny edytor tekstu dla blogera
21 kwietnia 2016 r.  /  Narzędzia

Program iA Writer to nietypowy edytor tekstu, który w zaskakujący sposób jest obdarty z większości funkcji, jakie posiadają duże edytory tekstu, ale mimo to jest od nich znacznie bardziej użyteczny. W miejsce złożonych rzeczy wbudowano kilka prostych mechanizmów, które zwiększają wygodę pracy z tekstem do maksimum.

iA Writer dostępny jest w wersji dla klasycznych komputerów, tabletów i telefonów. Wszystkie dane trzymane są lokalnie lub w "chmurze", oprócz applowego iCloud istnieje możliwość podłączenia do plików w Dropboksie.

Co takiego interesującego jest w edytorze iA Writer? Jego największą siłą jest to, że… nic tam nie ma! A właściwie to, czego jest niewiele. I są to bardzo użytecznie rzeczy.

iA Writer jest minimalistycznym edytorem, którego założeniem jest robić wszystko, by nie rozpraszać osoby piszącej i pozwolić jej skupić się na wprowadzanym tekście. Dlatego ekran pracy edytora jest pusty, znajduje się na nim tylko kursor, a potem pojawiają się wprowadzane wyrazy i zdania.

Osoba korzystająca z iA Writera nie musi dbać o to, gdzie zapisać pliki ani pamiętać o systematycznym wciskaniu przycisku "zapisz". Takie przycisku nie ma bowiem w ogóle. Wprowadzany tekst po każdym wciśnięciu litery jest automatycznie zapisywany w repozytorium plików (np. w chmurze). Osoba pisząca nie zastanawia się czy i gdzie plik został zapisany. Po prostu został i tyle.

To co stanowi o sile iA Writera jest czcionka. Użyto specjalnie przygotowanego fontu, który nie jest ani typowym Arialem czy Times, ani czymś udziwnionym jak webfonty. Czcionka jest bardzo czytelna, brzuszki i ogonki liter są wyraźne, a całość przypomina nieco tekst maszynowy. Wielkość czcionki jest automatycznie ustawiana przez program w zależności od przekątnej ekranu urządzenia, na którym został uruchomiony edytor. Dlatego litery są wyraźne niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystamy.

Kolejną rewelacyjną rzeczą, jaką wprowadził iA Writer, jest tzw. focus mode. Jest to tryb pracy z tekstem, w którym podświetlone jest aktualnie wprowadzane zdanie, a wszystkie pozostałe, które są przed i po, są kolorystycznie wygaszone. Pozwala to skupić myśli na zdaniu, które aktualnie wpisujemy.

Dodatkowo kursor zawsze znajduje się w tym samym miejscu ekranu. Nie ma sytuacji znanej z dużych edytorów, gdzie kursor schodzi coraz niżej i niżej, aż znajduje się na dolnej krawędzi strony, a autor tekstu zamiast patrzeć na wprost ekranu, patrzy w dół. W edytorze iA Writer kursor umieszczony jest centralnie tam, gdzie powinien się znajdować, tak jak w maszynie do pisania.

Stworzone teksty można eksportować w dowolnym formacie, wysyłać sobie na maila lub wklejać bezpośrednio do platformy blogowej. Jednocześnie iA Writer to drobny program, który zajmuje niewiele miejsca w pamięci urządzenia i działa szybko nawet na starszym sprzęcie.

iA Writer to czołowy przedstawiciel edytorów tekstu typu distraction free, które oferują pracę z tekstem bez rozpraszania się elementami wokół.

Tekst który właśnie czytasz powstał właśnie przy pomocy iA Writera, którego gorąco polecam wszystkim blogerom.Poradnik Blogera - profesjonalnie o blogowaniu