itekst.pl
PORADNIK BLOGERA
PISZ, ZACIEKAWIAJ, ZARABIAJ
STRONA GŁÓWNA   PORADY   NARZĘDZIA   ZARABIANIE  
Bądź pierwszym, który zostawi komentarz
5 marca 2018 r.  /  Porady

Jeśli decydujesz się uruchomić bloga z opcją zostawiania komentarzy pod każdym tekstem, nie licz na zbyt duży odzew czytelników. W początkowym okresie liczba komentarzy będzie wynosiła zero. Możesz to zmienić, samemu wprowadzając pierwszy komentarz. Zachęci to innych do dzielenia się własnymi spostrzeżeniami.

Na blogu, jak i w życiu, wszystko ktoś musi zacząć pierwszy. Tu: komentować. Często zdarza się, że komentarze nie pojawiają się w ogóle. Ale jest widoczną regułą, że gdy już się pojawią, ciągną za sobą kolejne i kolejne. Dlatego warto przyspieszyć ten proces, samemu zamieszczając pierwszy komentarz.

Ale nie może to wyglądać sztucznie. Dlatego jeśli decydujemy się na taki ruch, warto wpisać w komentarzu krótki dodatek do artykułu, na zasadzie "Warto dodać, że…" albo "W tekście umknęła mi jedna ważna rzecz, otóż…".

Zamieszczenie pierwszego komentarza ma też duże znaczenie w kierunku, w jakim rozwinie się ewentualna dyskusja. Zauważalnym trendem wśród komentarzy jest sytuacja, gdy pierwszą opinię wystawia ktoś krytyczny wobec tekstu lub autora. Taki komentarz przyciąga kolejnych krytyków i nagle pojawia się negatywna fala opinii, którą trudno przerwać.

Zamieszczenie pierwszego komentarza o pozytywnym lub neutralnym wydźwięku spowoduje przystopowanie fali krytyki i zachęci innych do zostawiania komentarzy o pozytywnej treści.Poradnik Blogera - profesjonalnie o blogowaniu